Jei katė tvarkingai naudojasi savo dėžute, namie nėra jaučiamas katės šlapimo kvapas, o jos šeimininkai nepatiria papildomų rūpesčių.
Ne paslaptis, kad tinkami katės tualeto įpročiai yra susijęs su kraiku: jei naudojamas kokybiškas ir katei patinkantis kraikas, savo dėžute katė naudojasi noriai ir nekelia problemų.
Dalinamės 4 praktiniais patarimais, kaip pasirinkti katei tinkamą kraiką.
1. Nuspręskite, kiek laiko norėsite skirti katės tualeto priežiūrai
Vyrauja dvi pagrindinės kačių kraiko rūšys: sulimpantis ir nesulimpantis. Jei pilnai valyti dėžutę norite tik porą kartų per mėnesį, tuomet patartina rinktis sulimpantį kraiką. Naudojant tokį kraiką, išmesti reikės tik nešvarius, sulipusius kraiko gabaliukus, o išvalyti visą dėžutę, pilnai pakeičiant kraiką, pakaks porą kartų per mėnesį.
Pagrindinis nesulimpančio kraiko privalumas, lyginant jį su sulimpančiu kraiku, yra stipresnis kvapų sugėrimas. Naudojant nesulimpantį kraiką, kietas išmatas reikės pašalinti kuo dažniau, o visą dėžutę valyti reikės kartą ar du kartus per savaitę. Nesulimpantis kačių kraikas įprastai gaminamas iš silikono kristalų.
2. Atsižvelkite į katės poreikius
Jei katė daug laiko praleidžia lauke ir į namus ji sugrįžta tik pamiegoti bei pavalgyti, rinktis itin brangų kraiką nerekomenduojama, nes dalį savo gamtinių reikalų katė atliks būtent lauke. Jei katės sveikata yra jautri, katė yra linkusi į alergiją, patariama vengti aromatizuoto kraiko. Tokiais atvejais reikėtų rinktis kuo natūralesnį kraiką.
Kitas pasirinkimo kriterijus – kailis. Gyvūnų prekių parduotuvėse galima rasti platų trumpaplaukėms ir ilgaplaukėms katėms skirto kraiko asortimentą. Auginant ilgaplaukes kates labai svarbu pasirinkti kraiką, kuris nelimpa prie kailio.
3. Nesivadovaukite vien natūralumu
Kai kurie kačių šeimininkai, norėdami pasirūpinti ekologišku savo keturkojų gyvenimo būdu, kraiką pakeičia smėliu, moliu, žvyru ar popieriaus skiautėmis.
Tačiau reikėtų atsiminti, kad šios priemonės, skirtingai ne kraikas, tinkamai nesugeria kačių šlapimo, neneutralizuoja nemalonaus kvapo ir nepasižymi antibakteriniu, antimikrobiniu poveikiu, todėl nesustabdo katės ar net žmogaus organizmui žalingų mikroorganizmų plitimo.
4. Parinkite tinkamą dėžutės vietą
Kraikas – dar ne viskas. Net ir kokybiškas bei katės poreikius atitinkantis kraikas negarantuos, kad katė noriai naudosis savo tualetu.
Labai svarbu parinkti tinkamą katės dėžutės vietą: dėžutė turi stovėti pakankamai ramioje, nuošalioje, tačiau katei lengvai prieinamo ir pasiekiamoje vietoje. Rekomenduojama dėžutės nestatyti itin arti maisto ir vandens dubenėlių. Jei namuose auginama ne viena katė, vienos dėžutės kelioms katėms gali ir nepakakti.
Kas išduoda, kad kraikas yra netinkamas?
Jei sveikatos problemų neturintis augintinis ima atlikti savo gamtinius reikalus šalia dėžutės, tai yra ženklas, kad augintinis nori Jums kažką parodyti. Priežasčių gali būti daugybė: katinui nepatinka dėžutės vieta arba nauja dėžutė, dėžutės vieta yra nepakankamai nuošali, keturkojis yra nepatenkintas dėžutės švara ir prašo, kad kraikas būtų keičiamas dažniau. Kai kuriais atvejais tai gali būti ir ženklas, signalizuojantis apie augintinio sveikatos sutrikimus.
Tačiau dažniausiai gamtinių reikalų atlikimas šalia dėžutės yra susijęs su kraiko pasikeitimais ir rodo, kad katei netinka ir nepatinka pakeistas kraikas. Katės sunkiai priima pokyčius ir bet kokie pokyčiai joms sukelia stresą. Todėl keturkojės pamėgtą kraiką keisti reikėtų tik esant būtinybei, o prie naujo kraiko katę reikia pratinti palaipsniui: ant seno kraiko po truputį užpilant naują kraiką.
Kita neretai pasitaikanti priežastis – kai kurioms katėms ilgainiui pradeda nebepatikti to paties kraiko tekstūra ir jos nebenori naudotis savo dėžute. Tokiais atvejais rekomenduojama pakeisti įprastą kraiką kitos rūšies arba stambesnės ar smulkesnės tekstūros kraiku.