Nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojo įstatymas, draudžiantis daugiabučiuose laikyti pavojingų veislių šunis. Šių taisyklių nesilaikantiems keturkojų šeimininkams gresia bauda nuo 200 iki 400 litų ar net gyvūno konfiskavimas. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės atstovės teigimu, nė viena savivaldybė neturi išteklių gaudyti nelegaliai laikomų šunų ir bausti jų šeimininkų.
Masinių gaudynių neorganizuos
„Jei niekas neskųs, savivaldybės savo noru tų šunų negaudys ir jokių masinių akcijų nedarys“, – „Augintiniui“ sakė Vilniaus miesto savivaldybės Gyvūnų globos ir apsaugos komisijos vadovė Sigita Burbienė.
S. Burbienė pataria į pavojingų šunų veislių sąrašą įtrauktų šunų šeimininkams elgtis protingai ir nesipykti su kaimynais, kurie gali pasiskųsti savivaldybei.
Jei kaimynai pasiskųstų, nelegaliai laikomą pavojingos veislės šunį savivaldybės įgalioti kontrolieriai konfiskuotų arba šeimininkui skirtų piniginę baudą. Konfiskavę keturkojį, jam ieškotų naujų šeimininkų, kurie galėtų laikyti šunį privačiame name.
Kaip sakė S. Burbienė, nesuspėję įgyti savivaldybės leidimo laikyti pavojingos veislės šunį, leidimo gauti nebegalės.
Sąrašas neapsaugos
Įstatymu nepatenkinti kinologai tikina, kad uždraustų šunų veislių sąrašas ir baudos visuomenės neapsaugos. Žalos žmogui gali padaryti bet kuris šuo, net ir neįtrauktas į pavojingųjų sąrašą. „Jei šuo yra socializuotas, jį būtų sunku išprovokuoti visuomenei nepriimtiniems ir pavojingiems veiksmams“, – tikino Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro vadovė Jonaistė Jusionytė.
Jos teigimu, prieš priimant įstatymą, kinologai išsakė savo pasiūlymus. „Tikinome, kad reikia uždrausti ne šunis ar bausti šeimininkus, o šviesti visuomenę ir šunų augintojus“, – tikino J. Jusionytė.
Į pavojingų šunų sąrašą įtraukti šunys dažnai dalyvauja kinologų organizuojamuose renginiuose. Kinologai tikina, kad tie šunys nėra pavojingi.
Kaip sakė Mokymo centro vadovė, pavojų kelti gali ir į sąrašą neįtraukti šunys, jei šeimininkas keturkojį augina neatsakingai.
S. Burbienės manymu, įstatymas turėtų būti tobulinamas, nes pavojingos veislės šunį legaliai nuosavame name laikantis šeimininkas gali keturkojį atsivesti ir į daugiabučio kiemą. „Šuns gyvenamoji vieta ir šuns veiksmai visiškai nesusiję. Už šunį turi būti atsakingas šeimininkas“, – teigė savivaldybės atstovė.
Siūlo apeiti įstatymą
Įsigaliojęs įstatymas draudžia laikyti pavojingų veislių šunis, tačiau J. Jusionytės teigimu, jei žmogus nori tokį šunį auginti, gali nedeklaruoti jo kilmės ir auginti kaip mišrūną. „Niekas negali identifikuoti mišrūno veislės. Vienintelis būdas pasakyti, ar šuo priklauso pavojingų šunų sąrašui – tai atlikti DNR testą“, – sakė kinologų atstovė. Anot jos, niekas neuždraus laikyti šuns, „pirkto turguje“ ar „paimto iš prieglaudos“.
„Mano manymu, įstatymas, draudžiantis laikyti pavojingų veislių šunis daugiabučiuose, yra šunų ir jų šeimininkų diskriminacija“, – tikino J. Jusionytė.
Tai, kad draudimas laikyti šunis situacijos nepakeis, pritarė ir pavojingų veislių šunų varžybų „Powerdog“ sumanytojas Kęstutis Zaikauskas.
„Daug kas pamiršta, kad yra ir kitų šunų veislių, kurios gali būti priskiriamos prie pavojingų, pavyzdžiui, bulmastifai“, – teigė K. Zaikauskas.
Anot jo, vietoj Kaukazo aviganio galima auginti labai giminingų veislių šunis. „Rusijos kalnuose gyvena dar 11 veislių šunų, kurie labai panašūs į Kaukazo aviganius, tačiau oficialiai tai jau visai kita veislė“, – tikino jis.
Pavojingų veislių – šimtai
K. Zaikausko manymu, draudimas daugiabučiuose laikyti pavojingų veislių šunis toks pat prasmingas, koks draudimas pardavinėti alkoholį Rugsėjo 1-ąją. „Deja, bet geriančių tą dieną nesumažėjo. Lygiai tas pats su šunimis. Uždraudė keletą šunų veislių, nors pavojingoms priskirti galima tūkstančius“, – teigė jis.
Šunų, kurie gali kelti grėsmę – daugybė. „Ir dobermanas, ir rotveileris, ir belgų ar vokiečių aviganis gali kelti grėsmę, jei bus netinkamai auginamas“, – sakė K. Zaikauskas.
Pasak kinologų atstovės J. Jusionytės, beveik visi pavojingų veislių šunys socializacijos testą yra išlaikę be priekaištų. „Manau, tai – puikus pavyzdys visų mažųjų „pūkuotukų“ šeimininkams ir pavojingų šunų kaimynystėje gyvenantiems žmonėms, – teigė ji. – Tik vienas pavojingos veislės šuo buvo šiek tiek per judrus, tačiau ir jis testą išlaikė.“
Vilniaus miesto savivaldybės Gyvūnų globos ir apsaugos komisijos vadovės teigimu, dėl šunų dažniausiai skundžiasi tie, kuriems tenka važiuoti liftu kartu su kaimynu ir jo šunimi.
Jei šunų šeimininkai atsiklaustų kaimynų, ar gali važiuoti liftu kartu, išvengti nemalonių situacijų pavyktų dažniau.