Tikriausiai pastebėjote, kad jūsų katės uodega gali judėti visiškai skirtingai – ji gali stovėti vertikalioje padėtyje, greitai lakstyti iš vienos pusės į kitą arba būti prispausta prie žemės.
Žinoma, kad katės uodegą naudoja pusiausvyrai palaikyti ir judesiams kontroliuoti, tačiau ar jų uodega gali papasakoti apie jų dvasinę būseną?
Kačių elgsenos ekspertai sutaria, kad katės uodegas naudoja kaip platesnės kūno kalbos sistemos dalį, kad praneštų apie įvairias emocijas, rašo „Live Science“.
Remiantis žurnale „Irish Veterinary Journal“ paskelbtais tyrimais, katės akimis, ausimis, kūnu ir uodega išreiškia baimę, pyktį, džiaugsmą, pasitenkinimą ir smalsumą.
Ekspertai praneša, kad kačių uodegos yra neįtikėtinai lanksčios dėl jų unikalios anatomijos.
Ją sudaro 18–23 maži kaulai (vadinamieji slanksteliai), kurie jungiasi tarpusavyje tarsi grandinė, todėl uodega gali judėti įvairiomis kryptimis.
Žinoma, kad kai katė patiria emocijas, jos smegenys siunčia signalus į uodegos raumenis per pars nervosa (jungiančią uodegos raumenis su centrine nervų sistema).
„Šis ryšys vyksta beveik akimirksniu, todėl katės gali žaibiškai ir tiksliai judinti uodegą“, – pastebi Veterinarijos koledžo gyvūnų anatomijos dėstytoja Reda Mohamed.
Purdue universiteto gyvūnų elgsenos specialistas Mikelis Delgado pažymi, kad, pavyzdžiui, į viršų pakelta uodega rodo draugišką ir socialų požiūrį. Kita vertus, „išpūsta“ uodega yra atsakas į grėsmę.
Nuleista uodega paprastai siejama su baime, nes tokiu būdu katės bando „sumažinti savo dydį“ arba apsisaugoti.
Be to, išsigandusios katės taip pat gali laikyti uodegą užriestą arba apsuktą aplink kūną, rašoma 2021 m. išleistame kačių emocijų vadove.
O jei katė trenkia uodegą į žemę arba greitai judina ją iš vienos pusės į kitą arba aukštyn ir žemyn, tai gali būti ženklas, kad ji patiria pyktį.