Apie nelegalias gyvūnų kapines nežinojęs rajono valdininkas atkerta, kad legalių jam nereikia Prabilo apie nemokamą alternatyvą

2022 m. vasario 9 d. 07:06
Raimonda Mikučionytė, jp.lt
Ne vienas Lietuvos, o taip pat ir Panevėžio rajono gyventojas, laiko augintinius. Jų netektis – dažnam šeimininkui skaudus smūgis. Gyvūnai – geriausi žmogaus draugai, bendražygiai, gyvenimo palydovai, mylimi šeimos nariai. Visgi mirtis – neišvengiama realybė, o susidūrus su ja būtina atlikti pareigą – palaidoti augintinį.
Daugiau nuotraukų (12)
Gyvūnų kapinės egzistuoja
Miežiškių seniūnijoje jau ne vienerius metus egzistuoja gyvūnų kapinės, bet jos veikia nelegaliai. Tai patvirtino Miežiškių seniūnijos seniūnas Remigijus Budreika.
„Nelegalios gyvūnų kapinės yra visai netoli Miežiškių, pušynėlyje, kurį vietiniai vadina „šileliu“. Jis yra netoli kaimo turizmo sodybos. Šios kapinaitės jau veikė man atėjus prieš porą metų dirbti seniūnu. Todėl atsakyti, kas joms parinko šitą vietą, negaliu. Be to, niekas nesikreipia į seniūniją, kai nori palaidoti gyvūną“, – aiškino seniūnas.
Kapinių gyvūnams reikia
Pasak seniūno, tema apie gyvūnų kapinaites – jautri ir kalbėti apie tai reikia.
„Juk daugelis augina, kokį nors gyvūną ir su juo susigyvena. Ir pats auginu šunį. Tik jaučiuosi geriau – turiu sodybą. Todėl atėjus laikui galėsiu savo augintinį palaidoti po obelimi. Puikiai suprantu tuos, kurie neturi galimybės, kur palaidoti nugaišusius augintinius. Beje, nieks nesiskundė seniūnijai apie nelegalias gyvūnų kapines. Žinau, kaip jos atrodo – teko lankytis. Kai kurie kapai seni, bet yra ir prižiūrėtų“, – pasakojo R. Budreika ir pareiškė, kad gyvūnų kapinių reikia, nes kitaip miškeliuose arba kitose vietose atsiras vietos, kurios žmonės laidos augintinius.
Apie kapines nežinojo
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Kaminskas sako nieko nežinąs apie netoli Miežiškių esančias nelegalias gyvūnų kapines.
„Neteko girdėti. Pirma kartą girdžiu, kad tokia laidojimo vieta yra Miežiškių seniūnijos teritorijoje, – stebėjosi A. Kaminskas ir tęsė: – Dabar net negalėčiau pasakyti, ar reikalingos gyvūnų kapinės. Atsakymo neturiu. Kitas dalykas, ar krašto gyventojams yra poreikis tokioms kapinaitėms. Pats negalėčiau atsakyti tiesmukai, ar reikia rajone gyvūnų laidojimo vietos.“
Reikia apklausos
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, jis turi augintinį.
„Tačiau man nereikia gyvūnų kapinaičių. Augintiniui atsiras laidojimo vieta kieme. Tik nežinau, ar tai gerai, jeigu palaidočiau gyvūną savo sodyboje. Kita vertus, blogiau yra tiems, kurie turi augintinį, bet gyvena daugiabutyje ir tenka ieškoti vietos gyvūnui palaidoti. Beje, ar yra nustatytas reglamentas, kur nugaišę gyvūnai turi būti laidojami. Vieno žmogaus nuomonė nieko nereiškia, į tą klausimą turėtų atsakyti daugiau žmonių. Reikia apklausos“, – aiškino A. Kaminskas.
Už paslaugą reiktų mokėti
Išgirdęs, kad Lietuvoje yra veikiančios gyvūnų kapinės, A. Kaminskas svarstė, jog už laidojimą legaliose gyvūnų kapinėse tektų mokėti.
„Suteikiama paslauga, už ją, manau, reikia mokėti. Nemanau, kad šią paslaugą reikia išlaikyti iš biudžeto lėšų. Reikia išsiaiškinti, kaip jos turėtų veikti. Suprantu, kad tai svarbus dalykas, bet negalėčiau atsakyti, kaip gyvūnų kapinaitės turėtų veikti, kas jas privalo finansuoti. Svarbiausia išsiaiškinti, ar žmonėms reikia kapinių gyvūnams“, – negalėjo atsakyti į klausimą Rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas ir pasakė, kad kaip žmogui, o ne valdininkui, tokių kapinaičių nereikia.
Panevėžyje reikalai sustojo
Panevėžio gyvūnų globos draugijos savanoris Justinas Stašys griežtai pasisakė už būtinybę įrengti gyvūnų kapines ir apgailestavo, kad jų dar neturi Panevėžys.
„Neseniai Akmenės rajono savivaldybės taryba patvirtino sprendimą, kad reikia gyvūnų kapinaičių. Manau, kad jas greitai įrengs. Apgailestauju, kad Panevėžyje sustojo reikalai su gyvūnų kapinių įrengimu, nes niekas nieko nebedaro. Reikalai įstrigo, nors sklypas kapinėms įrengti – paskirtas“, – apgailestavo J. Stašys ir tęsė, kad žinąs, jog netoli Miežiškių yra nelegalios gyvūnų kapinaitės.
„Nelegaliai laidoti negalima, bet kadangi nėra kitaip, žmonės naudojasi tomis kapinaitėmis ir laidoja savo augintinius. Juolab kad žmonės žino, kurioje vietoje yra tos kapinaitės. Ne vieną kartą ir pats esu buvęs. Žmonėms tai kaip šventa vieta ir niekas nesiskundžia, kad ji ten yra. Netgi žvakutes uždega lapkričio 1 dieną“, – pasakojo Gyvūnų globos draugijos savanoris.
Rietave galima utilizuoti
Pasak J. Stašio, gyvenančiam daugiabutyje, nugaišus gyvūnui, vienintelė išeitis nugabenti jį į bendrovę „Panevėžio specialusis autotransportas“.
„Nugaišęs gyvūnas padedamas į šaldytuvą ir, kai susirenka jų daugiau, vežama į Rietavą – ten jie kremuojami. Tačiau nežinau, kas daroma su kremuotų gyvūnų pelenais. Ši paslauga nemokama ir galima ja pasinaudoti. Kur kas geriau žmonėms, turintiems sodybas. Jie ramiai gali savo augintinį pasilaidoti sode“, – teigė savanoris.
Legalios gyvūnų kapinės
Tačiau Lietuva negali pasidžiaugti gyvūnų laidojimo vietomis. Legalios jų kapinės yra Vilniuje, Kauno rajone, Jonavoje. Dar skelbiama, kad Zoliškių kaime, Tauragės rajone, yra įrengtas gyvūnams skirtas krematoriumas.
Čia galima kremuoti visų naminių gyvūnėlių palaikus: šunų, kačių, žiurkėnų, vėžlių, papūgų. Procedūros kaina vyrauja nuo 80 iki 220 eurų, priklausomai nuo augintinio kūnelio svorio.
Panevėžio mieste jau kelinti metai ruošiamasi įrengti gyvūnų kapines šalia K. Naruševičiaus ir V. Alanto gatvių, bet jos taip ir liko projektiniu pasiūlymu.
Pirmosios Lietuvoje oficialios gyvūnų kapinės įkurtos Vilniuje, tarp Gariūnų ir Liudvinavo. Šios kapinės įrengtos 2011 m. Vilniaus miesto savivaldybės skirtame 45 arų žemės plote. Vilniuje, Karoliniškėse, miške prie televizijos bokšto yra nelegalios naminių gyvūnų kapinės. Pagal seniausią datuotą antkapį – 1970 metai – galima spręsti, kad gyvūnai šioje vietoje laidojami nuo pat Karoliniškių mikrorajono įkūrimo.
Nuomonė
Panevėžio Rožyno veterinarijos klinikos vadovo Juozo Sederevičiaus atsakymas tvirtas – gyvūnų kapinės reikalingos.
„Negali būti tokio klausimo, ar gyvūnų kapinės reikalingos. Net tokios kalbos negali būti… Amžinybės neturi nei žmonės, nei gyvūnai. Iškeliavus gyvūnams į dausas reikia vietos, kur juos galima padėti. Pasenus gyvūnams ar jiems sunkiai susirgus, atliekame eutanaziją. Tuomet augintinio savininkas klausia, kur jį padėti. Kiek žinome, nuosavame sklype gyvūną laidoti galima, bet daugiabučių namų gyventojams – sudėtingiau. Jiems reikia ieškoti vietos, kur palaidoti. Rožyno klinika turi sutartį su Tauragės rajone esančia gyvūnų kremavimo įstaiga. Tačiau tai brangi paslauga. Dar utilizuoti gyvūną gali įmonė „Panevėžio specialusis autotransportas“, bet žmonės nori turėti savo augintinio atminimą – palaidojimo vietą. Juk vaikštant miške atrandame gyvūnų palaidojimo vietų – jas žymi sukrauti akmenys, kryželis pastatytas. Todėl, kad gyvūnų kapinės reikalingos – atsakymas vienareikšmiškas ir besąlygiškas – „taip“. Reikėtų tik suteikti plotelį gyvūnams laidoti ir viskas“, – sakė J.Sederevičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.