Daugybę skirtingų gyvūnų auginanti studentė: „Svarbu laiku pašerti, kad vienas į kitą neimtų žiūrėti kaip į grobį“

2021 m. rugpjūčio 19 d. 07:58
Dovydas Dabulskis
Iš Tauragės kilusi ir Vilniuje gyvenanti Dominyka Dobilaitė (21 m.) jau nuo vaikystės yra apsėsta meilės naminiams gyvūnams.
Daugiau nuotraukų (17)
Jos namuose galima rasti įvairiausių rūšių gyvių, pradedant katinais, tęsiant žiurkėnais ir baigiant papūgomis. Visi šie gyvūnai sugyvena tuose pačiuose namuose, praktiškai neribojant jų judėjimo. Iš viso Dominyka yra turėjusi daugiau nei 40 augintinių ir sako, jog vietos visada atsiras.
Studentė Dominyka šiuo metu gyvena Vilniuje. Ten augina tris katinus ir žiurkėną. Tačiau jos gimtajame mieste Tauragėje gyveno ir vis dar auga degu, žiurkėnai, paprasta žiurkė, kelios šinšilos, papūgos, katinai ir šunys. Pasak pašnekovės, meilė gyvūnams pasireiškė jau vaikystėje. Įsigijus vieną augintinį buvo sunku nepriimti kito.
Namų zoologijos sodas
„Iš viso namie auginau 13 papūgų, 4 žiurkėnus, žiurkę, šinšilas, visą akvariumą žuvų ir, aišku, daugybę šunų bei kačių. Man visada patiko gyvūnai: jie pakeldavo nuotaiką ir palaikydavo kompaniją. Augintiniai buvo mano šeimos nariai, – sakė Dominyka. – Kasdienybė tarp tiek gyvūnų galbūt kitiems atrodo sunkiai, tačiau taip nėra: viskas priklauso kiek į tai įdedi noro.
Svarbiausia pamaitinti ir duoti dėmesio. Galiausiai matosi ir tai, jog praėjus kiek laiko ir pripratus vienam prie kito, jie skiria pakankamai dėmesio vienas kitam ir be žmogaus įsikišimo. Vis tiek visi mano auginti gyvūnai nėra plėšrūnai, tad vienas kitam nekelia grėsmės.“
Paklausus, kaip Dominyka sugeba užtikrinti, jog gyvūnai nepradės peštis vienas su kitu, ji sako, jog svarbiausia deramai ir atitinkamu laiku pašerti, kad vienas į kitą nepradėtų žiūrėti kaip į grobį. Tuomet vienas su kitu gyvūnai sutaria kuo puikiausiai.
Sunkesnis išbandymas būna turint jauniklius kartu su senesnio amžiaus gyvūnais. Mat daugiau amžiaus turinčios katės susierzina, kuomet energingi ir nuolat žaisti norintys šunys jas erzina savo zujimu.
„Yra buvę ir tokių atvejų, kuomet šunys su katėmis nepasidalina vieta, kurioje nori miegoti. Žiurkėnai turi savo narvelius, papūgos visada būna laisvos ir skraido, kur nori, tačiau retkarčiais katės su šunimis „susiginčija“ dėl vietos, kurioje miegoti. Bet tai nebūna kautynės iki mirties“, – juokavo augintinių prižiūrėtoja.
Grobuonys – ne augintiniai
Keista tai, jog tarp šių daugelio gyvūnų nebuvo išskirtas nė vienas natūralus gamtinis grobuonis. Dominyka sako, jog negali pakęsti gyvūnų, kurie ėda kitus gyvius. „Man tai neatrodo mielai. Suprantu, kad tai yra gamtos dalis, tad tegul gamtoje tai ir lieka.
Gyvatės, vorai ir kiti medžiojantys grobuonys nepriklauso namams. Aš noriu rūpintis, ir man gera, kai namie yra daugybė įvairių gyvūnų, tačiau niekaip negaliu suprasti, koks gali būti saugumo ir jaukumo jausmas, kai žinai, kad vienu įkandimu dramblį nuversti galintis gyvis, nors ir uždarytas, bus tavo namuose“, – sakė mergina.
Pasak jos, žmonės dažnai nesupranta, kai ji pasako, kad namie augina žiurkę. „Daugelis klausia, kodėl, ar nebijau nešamų ligų, ir panašiai. Lygiai taip pat kaip daugelis augina jūrų kiaulytes, voveres skraiduoles, taip aš auginu ir žiurkę.
Ji lygiai toks pat prieglobsčio prašantis gyvis kaip ir daugelis kitų mano auginamų gyvūnų. Aišku, žmonėms žiurkės kelia panieką ir dėl istorinio konteksto (maro bei kitų užkrečiamų ligų nešiotojos, nelaimės jūroje simbolis ir t.t.), ir dėl savo mažiau priimtinos išvaizdos. Tačiau tai yra lygiai toks pat augintinis kaip ir kiti mano išvardinti, kuriam reikia maisto, šilumos ir dėmesio“, – pasakojo Dominyka.
Incidentų namuose pasitaiko taip pat nedaug. Anot jaunos gyvūnų prižiūrėtojos, gyvenantys kartu gyvūnai nepridaro daug bėdos. Kiekvienas turi poreikį išsilakstyti, tad daugiausia problemų atsiranda tuomet, jei kokie dūžtantys daiktai yra padėti ne vietoje.
„Savaime aišku, jei turėsiu pasidėjusi kokius nors molinius arba porcelianinius dirbinius ant lentynų, skrisdama papūga netyčia nutūpusi šalia gali už jų užkliūti. Tas pats galioja ir kitiems gyvūnams, ypač šunims ir katėms. Jauni šuniukai mėgsta neapdairiai už ko nors užkliūti. Katės, kartais gali atrodyti, taip pasielgia iš piktos valios. O incidentų tarp pačių augintinių būna labai retai arba išis nebūna. Kiekvienas gyvena savo ritmu ir dažnai, leidžiant laiką namų erdvėje, nesudaro nepatogios erdvės vieni kitiems“, – sakė mergina.
Šeimos nariai palaiko
Dominyka teigia, jog šeima nemato problemos tokiame hobyje. Pašnekovė pasakoja, jog gyvūnai ne tik netrukdo, bet ir yra edukacinė pramoga mažiesiems jos broliams. „O toliau, kalbant apie incidentus, tai jų su mano tėvais ir augintiniais beveik nėra buvę. Kartais pasitaikydavo, kad pasimaišo po kojomis koks katinas arba palieka savo gaurus ant sofos, kas sunervina tiek mamą, tiek tėtį, tačiau niekada nėra buvę taip, kad man draustų jais rūpintis. Net ir mažieji mano broliai, kurių turiu du, įdėmiai stebi gyvūnus ir jų elgesį, juos glosto. Tai, manau, padeda tiek ir edukacinėje perspektyvoje, tiek ir emocinėje jų raidoje“, – pasakojo mergina, kurią kartais artimieji juokais pavadina princese iš Disnėjaus.
Mėgstamiausio augintinio Dominyka neturi. Pašnekovei jie visi yra savaip mieli ir atneša daugybę mielų, džiaugsmą keliančių prisiminimų. Tačiau Dominyka užsiminė apie tris katinus, lydėjusius ją nuo pat mokyklos baigimo, per studijavimo ir gyvenimo Vilniuje laikotarpį.
„Visi augintiniai, kuriuos turiu ar esu turėjusi, yra man savaip mieli. Kiekvienas neša tam tikrą nostalgijos kruopelę: kuriuo gyvenimo metu aš tą gyvūną sutikau, kiek laiko jis su manimi gyvena, kai per tą laiką pasikeičiau ir kokią jis yra mane matęs. Bet katinai lydėjo mane nuo pat mokyklos baigimo Tauragėje iki studijų ir gyvenimo kūrimo Vilniuje. Jie lydėjo mane ilgiausiai ir atneša kažkokia vidinę ramybę. Katės yra man daugiausiai džiaugsmo nešantis gyvūnas“, – prisipažino Dominyka.
Auginamų gyvūnų sąrašą plės
Pasidaro įdomu, kodėl tokie egzotiniai ir neįprasti pasirinkimai. Žiurkė, šinšila, papūgos... Dominyka sako, jog tai tiesiog gyvūnai, kurie kažkaip jai pasirodė būtini jos namuose. Bet tai dar ne viskas: pašnekovė pabrėžia mintį, jog išvardinti augintiniai – tai dar ne pabaiga. Dominyka nori plėsti savo prižiūrimų gyvūnų sąrašą ir jį papildyti triušiais bei varlėmis.
„Triušiai – nuo vaikystės išsvajotas augintinis. Jie yra ramūs ir mieli gyvūnai. Tikrai norėčiau pamėginti vieną auginti. Varlės tiesiog mieli padarai, kurie puikiai papildytų mano namus. Žmonėms varlės panašios į žiurkes – daugelis nenori net į jas pažiūrėti, kai kurie jų apskritai bijo, ko aš niekada nesuprasiu“, – sakė Dominyka.
Gyvūnų augintoja teigia, jog atsižvelgiant į kainą, gyvūnų išlaikymas nėra toks brangus. Prižiūrėt šunis ir kates aišku, reikia investicijos. Jie turi būti dažnai prausiami (priklauso nuo veislės), maitinami, jiems reikia skirti labai daug laiko. Katinams reikia daug higienos priežiūros, žaislų ir specialaus maisto. Kai kurie žmonės perka specialus rūbus gyvūnams, tokiems kaip katės ar šunys. Kiti žengia dar tolimesnį žingsnį ir nuperka jiems firminius rūbus. „Šuo yra šuo. Jo rengti nereikia. Aišku, dažnai tai priklauso ir nuo veislės. Pavyzdžiui mažą šunį vedžiojant žiemą ir pučiant stipriems vėjams, tas rūbas galimai apsaugo nuo ligų. Tačiau perkant dizainerių rūbus tai jau yra išsidirbinėjimas“, – kategoriškai sakė Dominyka.
Daugiausia pinigų merginai kainuoja kiekvieno gyvūno maitinimas. Papūgoms, žiurkėnams, šunims, katėms ir žuvims reikia visiškai skirtingo maisto. „Nors ir perkant didžiuliais kiekiais žinai, jog jie nesuės visko iš karto, tačiau pamažu tas ėdalas išsenka. Tai yra pastovi investicija.
Daugiausiai suvalgo šunys ir katės. Jie yra ir didžiausi mano auginami gyvūnai, tad energija, gaunama iš maisto, jiems reikalinga visada. Tai neturėtų stebinti, turint omenyje, jog papūgos krapnoja sėklas, žiurkėnai graužia šiaudus, o žuvytėms pakanka žiupsnelio į miltus panašaus mišinio“, – pasakojo gyvūnų mylėtoja.
Dominyka aiškina, jog didžiausias iššūkis auginant tiek gyvūnų po vienu stogu vienu metu yra laikas. Mergina teigia, jog dažniausiai dieniniai darbai arba mokslai nepalieka pakankamai laiko pabūti su savo augintiniais. „Grįžus iš po visos dienos mokymosi universitete arba darbo, labiausiai nori laiko skirti sau. Šalia esantys gyvūnai tampa tiesiog supančios aplinkos papildymu, o ne atskiro užsiėmimo objektu. Ilsintis nesinori, jog kas nors miaukiantis atslinktų tau prieš akis norėdamas būtų dėmesio centre. Bet taip tebūna kartais, kuomet iš tikrųjų jaučiuosi pervargusi“, – sakė ji.
Rūpi ekologija
Dominyka atskleidė, kad jai neduoda ramybės tai, jog šiuo metu daug gyvūnų rūšių nyksta dėl klimato atšilimo. Vegetarizmą pastaruosius 9 metus praktikuojanti mergina liūdi, jog tokia situacija ištinka niekuo dėtus gyvius. Anot merginos, įvairūs augintiniai padeda jaustis, lyg ne visa viltis dar būtų prarasta.
„Aišku, esu susidūrusi su augintinių mirtimi. Tai yra gyvenimo dalis. Kai kurie gyvūnai tiesiog gyvena ilgiau už kitus, tad lieka džiaugtis jų kompanija tol, kol gali. Per tiek metų esu turėjusi daugybę žiurkėnų, šunų. Kai buvau maža, verkdavau ištisas valandas, tačiau dabar suprantu, jog nieko nepakeisi. Būna kokia savaitė ar net mėnuo niūrus, liūdnas, tačiau galiausiai susigyvenamas“, – atviravo pašnekovė.
Mergina pasakojo, jog pasitaikydavo ir tam tikrų „įsivaikinimo“ atvejų tarp gyvūnų. „Esu turėjusi seną katę. Pasiėmiau ją iš prieglaudos. Per gyvenimą ji du kartus buvo atsivedusi kačiukų, tačiau šeimininkai juos atskyrė ir išdalino žmonėms, kurie norėjo priglausti. Katė buvo pakankamai agresyvaus būdo, vaikščiodavo viena. Kaip tik tuo metu turėjau dvi šinšilas ir žiurkėną. Katė elgdavosi su jais kaip su savo jaunikliais, o pastarieji – kai su motina. Vaizdas iš tikrųjų buvo laimingai graudinantis“, – pasakojo Dominyka.
Panašių atvejų jai yra nutikę su šunimis, nors tai yra pakankamai įprasta. Negiminingi šunys elgdavosi vienas su kitu kaip šeimos nariai: rūpindavosi, žaisdavo, miegodavo kartu.
Dominyka teigia, jog nėra nieko blogo turėti daugiau nei vienos rūšies gyvūnus savo namuose. Tai paįvairina kasdienybę ir praskaidrina pilkas dienas. Jos nuomone, auginant mažus vaikus ir namuose turint gyvūnų, jau nuo vaikystės mokoma empatijos, priežiūros ir atsakomybės.
„Aš pati buvau maža, kuomet gavau savo pirmą katę ir pirmą žiurkėną. Tai man daug ką parodė, išmokė. Gyvūnai daro žmones laimingesnius. Kiekvienas turėtų sugriauti mitą, jog tai tik papildomas ir daug laiko užimantis užsiėmimas. Pagal tai, kiek iš to gaunama žmogiškosios naudos, labai verta investuoti šiek tiek laiko“, – sakė Dominyka.
augintiniai^Instantžiurkė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.