Kauniečiai nuo 2019 metų turi galimybę savo naminius augintinius palaidoti legaliose gyvūnų kapinėse, kurios veikia Kauno rajone, netoli Rokų, Vainatrakyje.
Iki šiol čia palaidoti 93 augintiniai. Tai – šunys, katės, vienas triušis ir viena iguana. Ant vienų kapelių šeimininkai yra pastatę prabangius antkapius, ant kitų palikę gyvūnų mėgtus žaislus ir jų nuotraukas, o kai kurie kapai stovi menkai ar visai neprižiūrimi.
Vainatrakio kapinių vedėjas Romualdas Nekrošius pasakojo, kad kiekvienos augintinių laidotuvės būna labai graudžios. Žmonės, netekę savo mylėtų gyvūnų, laidodami juos, raudoja. Vėliau skirtingai prisimena ir pagerbia jų atminimą.
Kauniečiai dar puikiai atsimena legendinę senbernarų veislės kalytę Bitę, kuri miesto centre ir Žaliakalnyje vaikščiodavo, nasruose nešiodama pintinę ir džiugino praeivius. Nugaišusią Bitę jos šeimininkas Algimantas Bakas buvo palaidojęs Kaune, apleistame skvere prie Studentų miestelio.
Vyras pasakojo, kad tą vietą sutvarkė, pasodino liepą, gėlių, niekas nė nebūtų įtaręs, kad ten ilsisi kauniečių mylėta Bitė. Bet miesto valdžia nebuvo patenkinta tokiu kauniečio poelgiu, žmonės jo pasodintus augalus niokojo.
„Kadangi atsirado legalios kapinės, Bitės palaikus nusprendžiau perkelti į jas, kad ilsėtųsi ramiai, gal kas norės aplankyti ir jos kapą. Ateityje, gal kitais metais Bitės kapą planuoju papuošti skulptūra, bet tam reikia lėšų, o mano sveikata šlubuoja“, – sakė A.Bakas.
Ant kai kurių kitų kapų jau stovi prabangūs antkapiai. Po viena granito plokšte ilsisi mopsas Toris. Jo šeimininkės šunį nepaprastai mylėjo ir dabar augintinio kapą lanko kelis kartus per mėnesį. Triušės Pūgutės kapelis aptvertas kuklia tvora, ant jo žaliuoja ir ilgaausės atminimą saugo krūmas.
„Palaidotų augintinių šeimininkai jų kapais turėtų rūpintis. Bet ne visi tai daro. Mes skambiname, prašome kapus prižiūrėti, bet gaila, ne visi ilgai prisimena savo augintinius ir jų palaidojimo vietomis nebesirūpina“, – pasakojo R.Nekrošius.
Neseniai kapinių vedėjas gyvūnų kapinėse pastebėjo ir nelegalų kapą.
„Pamatėme, kad vienoje vietoje palikta žvakių, gėlių vainikėlis. Kapo nekapstėme, bet įtariu, kad čia žmonės savo augintinį palaidojo nelegaliai. Ant kapo teko įsmeigti lentelę su prašymų, kad kreiptųsi į mane ir įregistruotų palaidojimą. Gal žmonės nežinojo, kad vis dėlto reikia laikytis tam tikrų taisyklių“, – pasakojo R.Nekrošius.
Naminių gyvūnų kapinėse – trys sklypai
Gyvūnų kapinėse galima laidoti jų gaišenas arba urnas su pelenais. Viename kape gali ilsėtis ne daugiau kaip du nugaišę augintiniai ar neribotas urnų su jų pelanais skaičius.
Atsižvelgiant į gyvūnų dydžius, kapinėse suformuoti trys kvartalai. Juose laidojami iki 20, iki 40 ar daugiau kaip 40 kilogramų svėrę gyvūnai. Duobės iškasimas priklausomai nuo gyvūno dydžio kainuoja 50, 60 ar 70 eurų.
Laidojimui reikia naudoti suyrančias talpyklas – kartono ar faneros dėžes, bet geriausiai – drobulę.
Ant kapų galima statyti ne aukštesnius nei 60 centimetrų aukščio paminklus ir įrengti ne aukštesnes nei 30 centimetrų aukščio tvoreles.