Šiaulių rajone gyvena 2 vieninteliai tokie šunys visoje Lietuvoje: maistą kasdien privalo užsidirbti

2021 m. kovo 24 d. 06:18
Susipažinkite su Česapyko įlankos retriveriais (Chesapeake Bay Retriever) – tai Lietuvoje reta veislė, mūsų šalyje jų viso labo yra tik 2 ir atvežti iš Italijos bei Čekijos gyvena prie Kurtuvėnų, Šiaulių rajone.
Daugiau nuotraukų (9)
Tai tvirti, atsparūs šaltam orui ir lediniam vandeniui šunys. Tai viena iš 9 pirmųjų šunų veislių, kurias Amerikos kinologijos klubas įregistravo dar 1878 m. ir po kelerių metų ją oficialiai patvirtino.
„Man reikėjo paukščių medžioklei retriverio, sąlygos kur medžioju sudėtingos – daug dumblo, švendrynų, todėl pasirinkau Česapyko įlankos retriverį. Tai stipriausias iš retriverių, nėra aukščiausias, bet yra pats stipriausias“, – laidai „Mūsų gyvūnai“ sakė kinologas, Česapyko įlankos retriverių augintojas Petras Adeikis.
Ties Česapyko įlanka, kur didžiausios JAV upės žiotys, driekiasi paukščių migracijos keliai, žiemoti susirenka daugybė ančių ir žąsų. Todėl senų laikų medžioklės entuziastai suformavo šunį, kuris tiko darbui šaltame įlankos vandenyje, įvairiomis oro ir aplinkos sąlygomis, net sningant ar vandenį užtraukus ledo sluoksniui.
„Jo paskirtis ir buvo parnešti sumedžiotus paukščius sudėtingomis sąlygomis, esant šaltam vandeniui, todėl ši veislė turi specifinį kailį“, – sako P.Adeikis.
Tankus, dvigubas tokių šunų kailis nepralaidus vandeniui.
„Šunys gyvena lauke, jie turi tam tinkantį kailį, tankią pavilnę todėl rudens metu nebijo šaltu oru dirbti lauke“, – pasakoja P.Adeikis.
Viršutinis kailis šiurkštus, nuo jo puikiai nubyra sudžiūvęs purvas, o pavilnė labai tanki ir riebaluojasi. Taip šunų kailis, lyg žąsų plunksnos, sugeba atstumti vandenį.
„Kailis riebaluojasi tam, kad šuo galėtų šaltu oru dirbti vandenyje, kad galėtų išlipęs nusipurtyti ir vanduo neužsilaikytų. Jis turi šiokį tokį specifinį kvapą, kai šuo laikomas lauke tas kvapas yra intensyvesnis, bet jis išlieka ir laikant šunį viduje. Vakarų Europoje žmonės šį šunį laiko ir namuose, gal tada daugiau šukuoti ir valyti kailį reikia“, – apie susitikimus, kuriuose susirenka apie 100 šios veislės šunų iš Europos, pasakojo P.Adeikis.
Plati Česapyko įlankos retriverio krūtinė – lyg ledlaužis plonam ledo sluoksniui. Amerikos kinologijos klubo duomenimis, ištvermingi senų laikų šunys sugebėdavo per dieną atnešti apie 300 ančių. Tokie šunys, šeimininko nurodymu, kuo puikiausiai dirba tiek vandenyje, tiek sausumoje. Brautis per bruzgynus ar sukritusias nendres taip pat reikia didelės šuns ištvermės.
„Bastis yra mano darbinis šuo. Jis vienintelis šalyje turi darbinio Lietuvos čempiono titulą tarp retriverių. Taip pat jis turi Latvijos darbinio čempiono titulą. Tai yra šuo, kuriam darbas – tikra šventė. Jo nepapirksi maistu ar kažkuo, jeigu reikia eiti dirbti. Basčiui kovo mėnesį suėjo 5-eri metai. O kalytei Dorai Baltėjai iš Italijos yra dar tik metai, jai viskas dar priešakyje, bet ji jau dirba“, – apie augintinius sako P.Adeikis.
Šios veislės kalytės ir patinai išoriškai skiriasi gana ženkliai – patinai yra gerokai stambesni.
„Savo elgesiu ir būdu jie taip pat labai skiriasi. Patinas yra grubesnis, labiau nori dominuoti, o kalytė – švelni ir draugiška“, – augintinių skirtumus vardija P.Adeikis.
Česapyko įlankos retriverių spalva vertinama pagal tai, kiek ji artima natūraliai gamtinei aplinkai.
„Yra šviesiai smėlinė, ruda ir dar turi tokią specifinę, angliškai vadinamą green (žalią) spalvą, aš ją vadinu „chaki“. Tai mano kalytė ir yra tos spalvos – ji nei ruda, nei šviesiai smėlinė, o yra specifinės spalvos. O patinas rudas, raudonas toks, kaštoninis šiek tiek. Tačiau dabar šunys jau šeriasi, tai spalvos pablukusios, bet žiemos metu ar vasarą jis kaštoninis. Pasiimu į medžioklę visada, nes Lietuvos įstatymai draudžia medžioti paukščius be tam paruošto šuns. O nuo šių metų medžioti nebus galima medžioti su neparuoštu šunimi, augintinis turės praeiti lauko bandymus.
Ne tik medžioklės metu, bet ir lauko bandymų metu šuo visiškai pasikeičia, jis supranta, kad reikia dirbti, šuo koncentruojasi į aplinką, į visus dirgiklius, pavyzdžiui šūvį, skrendantį paukštį. Šuo koncentruojasi labai smarkiai ir tada jam niekas daugiau neberūpi“, – apie medžioklės su šunimis subtilybes pasakoja P.Adeikis.
Puiki uoslė tokiems šunims labai praverčia ne tik surandant nušautą paukštį. Česapyko įlankos retriveriai užsienio šalyse padeda pareigūnams ieškoti sprogmenų ir narkotinių medžiagų. Bastis šeimininkui pasitarnavo ne tik medžioklėje.
„Esu pametęs peilį. Buvai jį įsikišęs į batą, ėjau per avietyną ir jis tada greičiausiai užkliuvo ir iškrito. Kad nėra peilio bate pamačiau grįžęs namo, tada pasiėmiau šunį, grįžau atgal į maždaug tą pačią vietą, paleidau šunį ir jis surado“, – apie neeilinius augintinio gebėjimus sako P.Adeikis.
Česapyko įlankos retriveriai savo būdu skiriasi nuo šeimos šunimis vadinamų labradoro ar auksaspalvių retriverių. Juos būtina socializuoti ir su jais dirbti nuo pat mažens.
„Pradėjau mokyti nuo pat pirmos minutės kai pamačiau šunį. Nuvažiavęs pasiimti šuns nusivežiau skanukų. O ir šiaip mūsų šunys negauna ėsti be darbo. Net jei nėra laiko, vis tiek randame kelias minutes elementarioms komandoms, užduotims. Ir tik tada šunys gauna ėsti, nes jiems dirbti yra džiaugsmas. Šita veislė, aš įsivaizduoju, kankintųsi gulėdama ant pagalvės, o kai dirba jie yra devintame danguje“, – apie darbą su Česapyko įlankos retriveriais sako P.Adeikis.
Kai šis šuo atneša šeimininkui jo prašomą daiktą, ramiai tupi ir atidavęs elgiasi gana santūriai. To specialiai mokoma, kad atnešęs medžioklėje nušautą grobį ir jį atidavęs šuo nešokinėtų iš džiaugsmo į netyčia netrinktelėtų į šeimininko laikomą šautuvą.
Iš vandens išlipęs Česapyko įlankos retriveris nusipurtys tik tada, kai atiduos tai, ką atnešė. Taip pat toks šuo be komandos, kad ir labai norėtų, žvėries nesivys.
Prisikviesti tokį keturkojį paprasta, sako Petras. Jis lengvai atbėgs pašauktas balsu ir taip pat yra švilpukas darbiniam šuniui.
P.Adeikis, kuris dėsto medžioklinės kinologijos pagrindus vienoje iš šalies aukštųjų mokyklų sako, jog medžiokliniai šunys, tinkamai auginami, yra naudingi ir šiais laikais.
„Šunys medžioklėje privalo būti. Tai yra ne tik pagalbininkas, bet ir kultūros dalis. Tai parodo, kad žmogus ne tik išėjo į medžioklę, bet ir rūpinasi savo augintiniu, jį dresuoja. Taip įdedama daugiau darbo, negu tik pasėdėti bokštelyje. Jau nekalbant apie tai, kad medžiotojo etika liepia sumedžiotą gyvūną surasti. O be šuns tai padaryti būtų labai sudėtinga, ypač kalbant apie paukščių medžioklę. Medžiokliniai šunys naudojami ir sužeistų žvėrių paieškai“, – sako P.Adeikis.
Lietuvoje tokie šunys kol kas tik du, o užsienio šalyse taip pat gana reta veislė. Ji vertinama ne tik medžiotojų, juos augina ir pareigūnai, ir tiesiog šunis mylintys žmonės, vertinantys Česapyko įlankos retriverius už ištvermę, pozityvų nusiteikimą, sargumą, labai tylų būdą ir, žinoma, ypatingus sugebėjimus atnešti tai, ko prašo šeimininkas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.