Nepažintas grožis – šunys, prie kurių baisu prisiliesti

2015 m. kovo 18 d. 22:01
Šarūnas Meškys („Lietuvos rytas“)
Filosofai, pamišę mokslininkai, šamanai, pranašai. Niujorke (JAV) gyvenanti prancūzų kilmės fotografė Sophie Gamand (34 m.) apie keturkojus draugus kalba lyg apie žmones. Būtent šunų nuotraukos praėjusiais metais menininkei atnešė laurus – per „Sony World Photography“ apdovanojimus ji pelnė 1-ąją premiją už geriausią portretą iš serijos „Šlapi šunys“ („Wet Dogs“).
Daugiau nuotraukų (1)
Naujausioje S.Gamand nuotraukų serijoje „Pranašystė“ („Prophecy“) įamžinti neretai šlykščiais, bjauriais pavadinami plikieji šunys – kinų kuoduotieji, meksikiečių plikieji ir jų mišrūnai. Šiomis nuotraukomis menininkė atskleidė ypatingų keturkojų grožį, kurį įžvelgtų ne kiekvienas.
„Šių šunų vidinį žavesį slepia ne visuomet tobulas jų kūnas“, – apie savo nuotraukų seriją „Lietuvos ryto“ priedui „Gyvenimo būdas“ pasakojo fotografė.
Nuotraukų autorė prisipažino – prie plikųjų šunų dėl jų neįprastos išvaizdos ilgą laiką negalėjo net prisiartinti. „Keista, bet niekada net nebuvau palietusi jų odos“, – sakė Sophie.
Vis dėlto siekis parodyti šių šunų išskirtinumą privertė fotografę išdrįsti prieiti arčiau, paliesti, prisijaukinti ir atsivesti į savo studiją.
„Kai nepažįsti šuns, o gyvūnas tave mato pirmą kartą, užfiksuoti keturkojį tinkamu rakursu – tikrai nemenkas iššūkis“, – prisipažino menininkė.
Pasirodo, niekas kitas menininkei nepadėjo taip gerai susidraugauti su šunimis kaip salotų lapai ir šparaginės pupelės!
Atradusi tinkamiausią priėjimą prie šunų Sophie atskleidė nepaprastą jų grožį – tai žavesys, kuriuo spindi seni, išmintingi žmonės.
„Nuotraukose jie man atrodo tarsi filosofai, pamišę mokslininkai, šamanai, pranašai, burtininkai iš praeities, o gal net iš visai kitos visatos, skvarbiu žvilgsniu žiūrintys mums į akis ir tarsi šaukiantys“, – tikino fotografė.
Portretų serijoje užfiksuoti daugiausia kinų kuoduotieji ir meksikiečių plikieji šunys arba jų mišrūnai.
Abi šunų veislės apipintos mitais ir legendomis dėl jų kilmės, išvaizdos, elgsenos.
Meksikiečių plikieji kailio neturi iš prigimties, o kinų kuoduotieji specialiai veisiami, kad būtų tokie, kokie yra dabar.
Nuotraukose puikiai atsispindi abiejų šunų veislių ypatumai: kinų kuoduotieji dažnai matomi kuklūs, drovūs, kartais lengvabūdiški, nesunku juose įžvelgti ilgalaikio ryšio su žmogumi, jo įgeidžių paliktą pėdsaką.
Meksikiečių plikieji – primityvesni, jie turi išlaikę daugiau instinktų, būdingų laisvės trokštančiam plėšrūnui.
S.Gamand akcentavo, kad svarbiausia šios nuotraukų serijos idėja – parodyti žmonėms, jog šunys ilgus šimtmečius yra kuriami žmonių: konstruojami, dėliojami, modifikuojami.
Pastarąjį tūkstantmetį žmonija atrinkinėjo, manipuliavo genais, kūrė veisles, gludino charakterio ypatybes ir dresavo šunis taip, kad tik jie tenkintų kuo daugiau žmogaus įgeidžių. Tai žmonės darė, galima sakyti, vedami egoistinių paskatų – siekė sumažinti savo vienatvę.
Šioje srityje žmogus pasijuto visagaliu gamtos valdovu, o šunys tapo puikiais jo pasiektų rezultatų pavyzdžiais.
Menininkės nuotraukų serija – tai priminimas, kad žmonijos žaidimas dievais dažniausiai turi ir savo kainą, kurią anksčiau ar vėliau turėsime sumokėti.
Meksikiečių plikasis šuo
Tai protingas, ištikimas, sargus, mielas ir mylintis šeimos šuo. Šių šunų protėviai gimtojoje Meksikoje žinomi jau daugiau nei 3 tūkstančius metų. Tai viena seniausių šunų veislių pasaulyje. Šios veislės šunys yra trijų tipų – nykštukiniai, miniatiūriniai ir standartiniai. Pastarieji dar skirstomi į dvi grupes – plaukuotuosius ir plikuosius.
Svoris – 2,3–20 kg.
Ūgis ties ketera – 18–76 cm.
Gyvenimo trukmė – 12–20 metų.
Kinų kuoduotasis šuo
Tai žaismingas, draugiškas, gyvybingas, judrus ir prieraišus šuo. Iš Kinijos kilę ir dėl to taip vadinami kinų kuoduotieji skirstomi į dvi grupes – plikuosius ir plaukuotuosius. Vis dėlto net ir plikieji šunys turi keletą plaukų kuokštų ant galvos, letenų ir uodegos. Plaukuotųjų atstovai gali pasigirti ilgais ir švelniais plaukais, todėl jie dar vadinami pūkuotaisiais.
Svoris – 2,3–5,4 kg.
Ūgis ties ketera – 23–33 cm.
Gyvenimo trukmė – 10–12 metų.
ŠuoaugintinisSophie Gamand
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.