Panevėžietė pasibaisėjo pamačiusi, kas parašyta penktokų vadovėlyje

2017 m. kovo 28 d. 20:20
Viena bulterjero augintoja liko sukrėsta, kai draugės vaikas, grįžęs iš mokyklos, jos šunį ėmė vadinti koviniu. Panevėžietė Vesta Šarapajevaitė portalui lrytas.lt tikino, kad penktokams skirtame gamtos mokslų vadovėlyje „Eureka“ yra rašomi tikrovės neatitinkantys dalykai. Moteris pasibaisėjo pateiktais faktais, neva bulterjeras yra kovinis, piktas, sunkiai auklėjamas ir žmonėms pavojingas šuo.
Daugiau nuotraukų (21)
„Štai taip apie bulterjerus sudaryta klaidinga nuomonė. Toje knygelėje rašoma, kokie tai baisūs šunys. Taip vaikai nustatomi prieš konkrečią veislę. Gal vaiką reiktų mokyti to, kad kiekvieną šunį, veislę reiktų dresuoti, o ne klijuoti etiketes apie veisles“, – piktinosi moteris.
Vesta, auginanti bulterjerą, tikino, kad pastaruoju metu labai dažnai sulaukia neigiamų emocijų iš žmonių.
„Juk ne veislė nulemia šuns elgesį, o auklėjimas. Tuo tarpu vaikai, perskaitę šią knygelę, kalba apie kovinius bulterjerus“, – apmaudą liejo panevėžietė.
Vestos jaunutė bulterjerė, vardu Vanilla, yra draugiška, labai nori bendrauti su žmonėmis, kitais šunimis, o be žmogaus liūdi. „Net ir miegodama nors letenėlę vis tiek uždeda, kad tik justų šalia žmogų“, – apie bulterjero charakterio savybes pasakojo Vesta. Anot šeimininkės, kalytė labai protinga, ištikima šeimininkui, niekada nesipjauna su kitais gyvūnais.
Kinologai kritikuoja
Lietuvos kinologų draugijos atstovė Aurelija Staskevičienė, sužinojusi apie tokią informaciją oficialioje mokymo priemonėje teigė, kad vadovėlio rengėjų kompetencijos trūkumas – akivaizdus.
„Visų pirma tikimės, kad šiuo vadovėliu mokyklos jau nebesinaudoja arba greitu laiku nebesinaudos. Mat dažnai vadovėlių rengėjai remiasi visokiais vertalais, nepatikimais interneto šaltiniais. Taip neturėtų būti.
Jaunas žmogus turėtų būti ugdomas gėrio, meilės ir pagarbos visiems gyvūnams principais, o ne supriešinimo, gąsdinimo gyvūnais ir dar pateikiant klaidinančią informaciją“, – sakė LKD atstovė A. Staskevičienė.
Bulterjerų dvi rūšys, ir abi – taikios
Yra dvi bulterjerų veislės – nykštukiniai bulterjerai ir standartiniai bulterjerai. Jie charakteriu labai panašūs, tik standartiniai yra ramesni, o nykštukai aktyvesni. Šios šunų veislės – anglų pasididžiavimas. Bulterjerų augintojai juos vadina šunimis klounais, nes jie visada krečia linksmas išdaigas, vis kažką netikėto sugalvoja, todėl ne tik savo išvaizda, bet ir elgesiu kasdien prajuokina ir nustebina.
Kaip portalui lrytas.lt sakė bulterjerų veisėja Renata Černyš, tai žaismingi, smalsūs, temperamentingi, aktyvūs, bebaimiai, labai protingi, todėl užsispyrę. Būtent dėl to sunkiau pasiduoda dresūrai nei darbinės veislės.
„Bulterjerai labai draugiški žmonėms, žmonių draugija jiems yra be galo svarbi, be žmogaus šie šunys labai liūdėtų. Viską nori daryti kartu. Būtent todėl jie priskiriami šunų kompanionų kategorijai. Bulterjerai puikiai sutaria su vaikais. Taisyklingai auklėjami ir socializuojami puikiai sutaria su kitais šunimis bei kitų rūšių naminiais gyvūnais“, – teigė veislyno „Eos Tanagros“ savininkė R. Černyš.
Drąsūs žmogaus draugai
Šunų dresuotoja ir elgsenos specialistė Gintarė Matevičiūtė portalui lrytas.lt papasakojo, kad bulterjerai, tai viena iš „bull“ tipo terjerams priskiriamų veislių.
„Kaip ir kitos terjerų veislės, „bull“ tipo terjerai pasižymi drąsa ir atkaklumu, bei dar vienu terjerams būdingu bruožu – meile žmogui. Terjeras – tai medžioklinė veislė. Jie buvo veisiami ne saugoti turtą ar apginti savo šeimininką nuo pavojingų jam žmonių, bet tam, kad būtų žmogaus partneriais medžioklėje. Tai reiškia, kad dirbdami jie turėjo besąlygiškai pasitikėti žmogumi“, – tikino specialistė.
Būtent šios charakterio savybės ir išskiria terjerus, o kartu ir „bull“ tipo terjerus iš kitų šunų veislių.
Bulterjerai yra tvirti, energingi ir užsispyrę keturkojai, atkakliai siekiantys įvykdyti šeimininko jam užbrėžtą tikslą.
„Yra tokia nerašyta taisyklė: dažniausiai pamačius kiek ekstravagantiškos išvaizdos, šuniška šypsena „besišypsantį“ siauraakį bulterjerą, beveik visada kitame pavadėlio gale pamatysi taip pat plačiai išsišiepusį, pozityviai nusiteikusį jo šeimininką“, – tikino dresuotoja ir šunų jėgos sporto varžybų organizatorė G. Matevičiūtė.
Knygos leidykla apie klaidą žino
Leidyklos „Briedis“ prieš maždaug dešimtmetį sudarytame ir išleistame vadovėlyje „Eureka“ prie abejotinos kilmės nuotraukos apie bulterjerų veislę pateikiama tokia informacija:
„Bulterjeras. Tai kovinis šuo. Jis labai stiprus, piktas ir sunkiai auklėjamas, gali būti pavojingas žmonėms“.
Vadovėlio aprašyme teigiama, kad tai yra integruotas naujos kartos gamtos mokslų vadovėlis skirtas kursui „Gamta ir žmogus“.
Leidykla „Briedis“ apie klaidingą, visuomenę bei kinologus papiktinusią, informaciją žino. Portalui lrytas.lt susisiekus su leidykla, buvo paaiškinta, kad artimiausiu metu leidyklos atstovai kalbėsis su knygos autoriais ir aiškinsis, dėl susidariusios situacijos.
Bus papildyta knygos autoriaus komentaru.
augintinisŠuobulterjeras
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.