Pataisos namuose – orumo nežeminančios sąlygos

2016 m. lapkričio 4 d. 15:35
Aurelija Babinskienė
Alytaus pataisos namuose apsilankiusi Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Asta Kandratavičienė atkreipė dėmesį, kad šioje įstaigoje sudarytos neblogos sąlygos gyventi negalią turintiems žmonėms. Išsakytos pastabos, ką dar reikėtų patobulinti.
Daugiau nuotraukų (6)
Patalpos pritaikytos neįgaliesiems
Alytaus pataisos namuose 2014 metais įkurtas Socialinės globos poskyris, kuriame įkurdinti negalią turintys nuteistieji. Iš viso čia yra 61 lova, šiuo metu poskyryje gyvena 49 neįgalieji. Šios patalpos pritaikytos judėjimo negalią turinčiųjų poreikiams: įrengtas keltuvas į antrą aukštą, iki jo veda pandusas, į valgyklą ir Sveikatos priežiūros tarnybą laiptais galima užkilti kopikliu. Geltona spalva pažymėta laiptų pradžia ir pabaiga, paplatintos durys, įrengtas įvažiavimas į higienos patalpas, ten įrengti turėklai, žemesnis veidrodis, kad juo pasinaudoti galėtų ir sėdintysis vežimėlyje.
Pasak Alytaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojo Virginijaus Viduolio, neįgaliesiems, kuriems sunku vaikščioti, maistas atnešamas į jų kambarius, jie gali pasirinkti dietą. Yra virtuvėlė, norintieji gali patys pasigaminti valgyti. Šiuo metu Socialinės globos poskyryje gyvena 2 žmonės, judantys neįgaliojo vežimėliu. Jiems talkina tvarkiniai – kaliniai, kurie padeda neįgaliesiems judėti aplinkoje, nuvažiuoti pas kirpėją, į Sveikatos priežiūros tarnybą, atneša jiems produktų iš parduotuvės, o prireikus sveikatos paslaugų slaugytojos ateina į kambarį.
V. Viduolis sako, kad buvo kalinių, kuriems reikėjo specialių higienos priemonių, jų taip pat parūpindavo pataisos namai. Techninės pagalbos priemonių (vežimėlių, dušo vežimėlių) pataisos namai gauna iš Raudonojo Kryžiaus. Be to, neįgalieji gauna visas neįgaliesiems priklausančias išmokas, kurias gali panaudoti savo reikmėms.
Išgirdo neįgaliųjų priekaištus
Pasak V. Viduolio, Alytaus pataisos namai išgirdo neįgaliųjų organizacijų priekaištą, kad kaliniams trūksta užimtumo, todėl atlaisvinus vieną kambarį Socialinės globos poskyryje įrengta laisvalaikio zona. Kaliniai pageidavo galimybės susipažinti su įstatymais, todėl jiems bus pastatytas kompiuteris su prieiga prie teisės aktų duomenų bazės. Su neįgaliųjų įkalinimo sąlygomis susipažinusi A. Kandratavičienė mano, kad jiems šiuo metu sudarytos orumo nežeminančios sąlygos. Patalpos gana tvarkingos, negalią turintieji gali patekti visur, kur reikia, jiems užtikrinama medicinos priežiūra, reikiamas valgiaraštis. „Gal dar trūktų vieno kito nedidelio patobulinimo, galbūt reikėtų pasiūlyti daugiau veiklos pagal pomėgius. Tačiau turint omenyje, kad Lietuvoje dar daug neįgalių ar dėl senatvės sveikatą praradusių žmonių yra įkalinti savo namuose, manyčiau, kad nuteistiesiems sąlygos yra gana geros“, – teigia A. Kandratavičienė.
Direktorė atkreipė dėmesį, kad pataisos namuose turėtų būti sudarytos galimybės kurtiesiems bendrauti savo gimtąja kalba. A. Kandratavičienė paragino Alytaus pataisos namų vadovybę kreiptis į Gestų kalbos vertėjų centrą dėl bendradarbiavimo. V. Viduolis patikino, kad netrukus po direktorės apsilankymo jau sudaryta bendradarbiavimo sutartis. Prireikus susikalbėti su klausos negalią turinčiaisiais, naudojamasi gestų kalbos vertėjų paslaugomis. Gestų kalbos vertėjų centro vertėjai ne tik padeda susikalbėti, bet ir surengė gestų kalbos mokymus pataisos namų darbuotojams, tvarkiniams, tiems, kurie dažniausiai bendrauja su negirdinčiu asmeniu.
Alytaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojas teigia, kad šiuo metu pataisos namuose gyvena 2 klausos negalią turintys asmenys. Iki šiol nekildavo didesnių problemų susikalbėti, nes kalinys savo norimą pasakyti mintį tiesiog užrašydavo.
Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas teigia, kad Alytaus pataisos namų teritorija didelė, apima 18 ha, visų pastatų pritaikyti neįmanoma. Siekiant, kad negalią turintieji galėtų gyventi oriai, jie perkelti į vieną sektorių. Alytaus pataisos namuose kalinami vyrai, nuteisti už sunkius nusikaltimus, jau ne pirmą kartą atliekantys laisvės atėmimo bausmę. Iš viso čia gyvena per 1 200 žmonių. Direktorius pripažino, kad pastaraisiais metais keičiantis požiūriui į neįgaliųjų teises pataisos namai susiduria su nemenku iššūkiu, kaip užtikrinti negalią turintiems asmenims orumo nežeminančias sąlygas. Jis pripažino, kad neretai sulaukiama kalinių skundų dėl vienaip ar kitaip pažeidžiamų jų teisių. Didelė problema – rasti gydytojų, ypač čia trūksta psichiatro paslaugų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.