Surado, iš ko sumokės medikams: panaudos PSDF biudžeto rezervą

2026 m. rugpjūčio 26 d. 13:53
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo būtų apmokėtos visos balandžio-birželio mėnesiais gydymo įstaigų suteiktos viršsutartinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Tam bus skirta 44,4 mln. eurų.
Daugiau nuotraukų (5)
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį gydymo įstaigos suteikė viršsutartinių paslaugų už 85 mln. eurų. I ketvirtį jų suteikta už 40,6 mln. eurų, ši suma jau apmokėta, o II ketvirtį – už 44,4 mln. eurų.
Didžiąją dalį viršsutartinių paslaugų sudarė stacionarinės aktyvaus gydymo paslaugos – už jas per pirmuosius du metų ketvirčius suteikta paslaugų už 59,6 mln. eurų. Tai sudaro apie 70 proc. visos viršsutartinių paslaugų sumos. Regiono ir rajono ligoninės per tą patį laikotarpį suteikė paslaugų už 19,2 mln. eurų.
SAM teigimu, neapmokėjus II ketvirtį suteiktų viršsutartinių paslaugų, gydymo įstaigos negautų reikšmingos pajamų dalies, todėl jų finansinė padėtis taptų įtempta ir galėtų būti paveiktas sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas.

M. Sinkevičius neslepia – oro gynyba nėra ideali: siūlo skirti daugiau lėšų

Kartu Vyriausybė pavedė SAM ir Valstybinei ligonių kasai patikrinti gydymo įstaigas, kuriose per pirmąjį ir antrąjį ketvirčius suteikta daugiausia viršsutartinių paslaugų. SAM taip pat turės inicijuoti teisės aktų pakeitimus, kad būtų galima taikyti poveikio priemones dėl galimo gydymo įstaigų piktnaudžiavimo PSDF lėšomis.
Nuo 2027 m. numatoma keisti sutarčių su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis sudarymo tvarką: sutartys su privačiomis gydymo įstaigomis sudarys 94 proc. 2025 m. suteiktų ir apmokėtų paslaugų vertės, indeksavus 2027 m. kainomis, o viršsutartinės paslaugos, išskyrus derinamą ribotą sąrašą, nebus apmokamos.
Sutartyse su viešosiomis gydymo įstaigomis daugiau dėmesio būtų skiriama regioniniam principui ir SAM poreikių komiteto strateginėms kryptims, taip pat būtų numatytos griežtesnės sutarčių nevykdymo ir viršijimo ribos.
Vyriausybė taip pat pavedė SAM parengti priemones, užtikrinančias slaugytojų vidutinio darbo užmokesčio augimą valstybės ir savivaldybių viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
Nurodoma, kad šių metų pradžioje PSDF biudžeto rezervas sudarė 940 mln. eurų, iš jų apie 834 mln. eurų – rizikos valdymo dalis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.