Į naujienų portalo lrytas.lt redakciją kreipėsi vilnietė Dalia. Ją ne juokais išgąsdino žinia, kad nuo rugsėjo 13 d. be galimybių paso neužeisi į gydymo įstaigą. Dalia susirūpino dėl savo garbaus amžiaus motinos. Šiai galimybių pasas priklauso, bet būdai jam gauti – netinka.
„Mano mama yra neįgali, gavusi du skiepus nuo COVID-19. Iš namų ji praktiškai neišeina, tačiau šiuo metu darosi dantų protezus. Reikėtų apsilankyti ir pas kitus gydytojus, todėl norėjau parūpinta ir galimybių pasu“, – pasakojo pašnekovė.
Deja, devintą dešimtį įpusėjusi jos mama internetine bankininkyste nesinaudoja, į Registrų centro (RC) skyrių landžioti taip pat nenori. Dalia neabejojo, kad su problemomis suisdūrė ne tik jos mama.
Juk Lietuvos kaimuose gyvena tūkstančiai senjorų, kurie nosį iškiša tik į parduotuvę, bažnyčią ir polikliniką. Ką dabar daryti teks jiems?
Galimybių pasas – nebūtinas
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) atstovai, neturintiems e.bankininkystės atkakliai siūlo naudotis RC teritoriniais padaliniais. Jų šalyje yra 50. Taip pat teigiama, kad artimiausiu metu planuojama plėsti fizinių Galimybių paso atsiėmimo vietų skaičių. Tiesa, EIM specialistai paprašyti patikslinti, kokios įstaigos prisidėtų prie galimybių paso išdavimo, patikino kol kas negalintys to padaryti.
Naudinga žinoti ir tai, kad Galimybių pasas nėra būtinas. Pasak EIM, asmenys vietoj Galimybių paso gali naudoti vieną iš medicininių dokumentų iš e.sveikatos sistemos: ES skaitmeninį COVID sertifikatą, vakcinacijos išrašą, dokumentą, įrodantį, kad persirgta COVID-19 liga, ar neigiamo testo rezultato išrašą. Šiuos dokumentus, negalintiems prisijungti patiems, gali išduoti jų sveikatos priežiūros įstaiga.
Šeimos gydytojai vargelį vargsta
Tiesa, pastarasis būdas šypsenos nekelia šeimos gydytojams. Per pandemiją jiems jau buvo užkrauta ne viena nauja funkcija. Gydytojai įsitikinę, kad jie turėtų ne dokumentus išdavinėti, o rūpintis gyventojų sveikata.
„Žmonės patys nesugeba galimybių paso išsiimti, prašo, kad tai padarytų šeimos gydytojas. Žinote, jų krūviai dideli, o tą dokumentą išimti irgi reikia mokėti, tai suryja laiko. Girdžiu, kad dabar šeimos gydytojai per dieną sulaukia net iki 10 prašymų išduoti galimybių pasą“, – lrytas.lt skundėsi Lietuvos Bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas profesorius Julius Kalibatas.
Jis paaiškino manąs, kad šeimos gydytojai tokios funkcijos atlikti neturėtų. „Šeimos gydytojus užkrauti šitu darbu, mano manymu, yra nekorektiška ir nesąžininga“, – pridūrė profesorius.
J.Kalibato teigimu, galimybių paso išdavimo tvarka turėtų būti sutvarkyta taip, kad žmonėms pakaktų šį klausimą kuruojančių atsakingų institucijų pagalbos. RC padaliniai, pasak jo, yra puiki, bet tikrai ne visiems gyventojams patogi išeitis.
„Ne visi gali pasiekti tą Registrų centrą. O kaime žmonės iš viso nežino, kas čia per dalykas. Pirma reikėtų pagalvoti apie infrastuktūrą ir tik tada imtis naujoves įvedinėti. Manau, kad galimybių paso idėja gera, bet dėl tokių sunkumų ji gali būti sužlugdyta“, – apie galimybių paso išdavimo funkcionalumo problemą svarstė J.Kalibatas.
Galimybių pasą Lietuvoje gali gauti asmenys pasiskiepiję viena iš keturių Lietuvoje siūlomų vakcinų, ne daugiau nei prieš 210 dienų persirgę koronavirusine infekcija, gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą ir vaikai iki 16 metų. Detalesnę informaciją rasite čia.