Neeilinė naktis pasienyje: atvykęs Seimo narys reikalavo įleisti migrantų šeimą į Lietuvą Užkardoje pernakvoję migrantai grąžinti atgal

2021 m. lapkričio 7 d. 10:41
Šeštadienio vakaras pasienyje su Baltarusija, netoli Padvarionių užkardos, toli gražu nebuvo ramus. Su keliais nevyriausybininkais į pasienį atvykęs Seimo narys Tomas Tomilinas reikalavo susitikti su nuo ketvirtadienio tarp Lietuvos ir Baltarusijos sienos įstrigusia šeima su keturiais mažamečiais vaikais. Parlamentaras ragino įsileisti šeimą į Lietuvą ir suteikti jai humanitarinę pagalbą.
Daugiau nuotraukų (15)
Savo ruožtu Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis portalui lrytas.lt tvirtino, kad net ir Seimo narys tokiu atveju nėra visagalis – patekti į specialias pasienio zonas reikia leidimų, o „interesantų priėmimas šeštadienio vakarą yra negalimas“.
Iki vėlyvo vakaro prie pasienio budėjęs T.Tomilinas iš dalies pasiekė savo – nors lauktas susitikimas neįvyko, pasieniečiai nusprendė šeimą su keturiais mažamečiais įsileisti į Padvarionių užkardą ir suteikti jiems šilto maisto, drabužių ir nakvynę.
Tiesa, portalo lrytas.lt žiniomis, dar sekmadienio rytą su šeima vėl buvo atsisveikinta. Kaip nurodo VSAT, vien dėl to, kad migrantai į šalį bando patekti su nepilnamečiais, nėra priežastis juos įsileisti į Lietuvą.
Išvyko ieškoti įstrigusios šeimos
Šeštadienio vakarą Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas, parlamentaras T.Tomilinas leidosi į neeilinę misiją. Pati situacija irgi nepaprasta. Nuo ketvirtadienio irakiečių šeima su keturiais mažamečiais vaikais net kelis kartus sėkmingai kirto Lietuvos sieną, tačiau vėl buvo grąžinta atgal.
Į vietą aiškintis situacijos nusprendęs vykti parlamentaras portalui lrytas.lt aiškino, esą jau yra pakankamai humanitarinių priežasčių įsileisti į Lietuvą „kaip ping pongu mėtomą šeimą“.
„Mano žiniomis, bent tris kartus ši šeima buvo patekusi į Lietuvą ir vėl buvo grąžinta atgal. Susipažinsime su situacija. Šeima kaip ping pongu mėtoma ir tiek. Situacija neeilinė. Labai keista, kad kasdien mes išmetame atgal po kelis šimtus žmonių, tarp kurių neturime nė vieno, priimto humanitariniais pagrindais“, – stebėjosi T.Tomilinas.
Į Padvarionių pasienio užkardą nuvykęs Seimo narys su pasieniečiais susitarė, kad jis galės nuvažiuoti iki vietos, kurioje, manoma, galėjo būti minėtoji šeima. Nuvykus ten paaiškėjo, kad šeima buvo labai arti sienos, tad iki jos nukakti galėjo tik vienas iš pasieniečių, nes į zoną patekti pašaliniai asmenys negali. 
Parlamentaras piktinosi, esą iš pradžių jam buvo sakyta, kad jis galės pasimatyti su šeima ir su ja pabendrauti, tačiau šis pažadas nebuvo ištesėtas.
„Mums dabar bando neleisti su jais bendrauti, bet to nelabai turi teisės daryti. Mano įgaliojimai leidžia bendrauti su žmonėmis ir turiu teisę tai daryti. Mes buvome sutarę, kad leis mums tuos žmones apžiūrėti. Bet kol kas, atrodo, kad neleis mums to padaryti. Iš principo trukdoma vykdyti mano teisėtas pareigas“, – iš įvykio vietos pasakojo T.Tomilinas.
Dar po kurio laiko portalą lrytas.lt jis informavo, kad istorija baigėsi sėkmingai – pasieniečiai šeimą surado ir priėmė juos pernakvoti užkardoje.
„Istorija baigėsi. Šeima iš Irako – du suaugę ir keturi vaikai – šiltai miega pasienio užkardoje. Jie aprengti, pamaitinti. Bet ateis rytojaus diena ir tik nuo mūsų pilietiškumo priklauso, kas toliau su tokiais atvejais bus“, – pažymėjo Seimo narys.
Užkardoje pernakvoję migrantai grąžinti atgal
VSAT atstovas G.Mišutis dar šeštadienio vakarą portalui lrytas.lt patvirtino, kad minėtoji šeima buvo priimta į Padvarionių pasienio užkardą pernakvoti.
„Visais atvejais Lietuvos pasieniečiai, jei prireikia, migrantams suteikia visą reikalingą pagalbą – šiltos patalpos, maistas, vanduo ir pan. Nė vienas užsienietis, jei jam reikia pagalbos, įskaitant medicinos, nėra iškart automatiškai grąžinamas į Baltarusiją“, – aiškino jis.
Tiesa, jau sekmadienio rytą šeima su keturiais mažamečiais grąžinta atgal iš kur atvyko.
„Nesant jokių pavojų migrantų sveikatai bei kitų nusiskundimų, pagal ekstremaliosios situacijos operacijų vadovės rugpjūčio 2 d. sprendimą, šiandien ryte migrantai nebuvo įleisti į Lietuvą. Pabrėžiu, jokių grėsmių jiems nebuvo, jie šiltai apsirengę, sveiki, konfliktų neįleidimo metu nekilo“, – portalui lrytas.lt nurodė G.Mišutis.
VSAT atstovo teigimu, jei nepilnamečių buvimas neteisėtų migrantų grupėje būtų kriterijus juos įleisti į šalį, „Baltarusijos režimas neabejotinai iškart suformuotų visas tokias grupes, kurių priekyje būtų stumiami nepilnamečiai“.
„Nepilnamečių buvimas į šalį bandančioje patekti grupėje kartu su suaugusiaisiais automatiškai nereiškia privalomo jos įleidimo į šalį. Būta, kad suaugę migrantai nepilnamečiais naudojasi kaip gyvuoju skydu kertant sieną ir tikintis patekti į ES. Neatmestina, kad tam jie yra instruktuojami Baltarusijos tarnybų“, – akcentavo jis.
Seimo nariams išimčių nėra
G.Mišutis taip pat paaiškino, kodėl T.Tomilinui nebuvo leista pasimatyti su migrantų šeima.
„Mano žiniomis, jis yra informuotas, kad norint patekti į Valstybės sienos apsaugos zoną, reikia turėti leidimą. Juos nemokamai gali gauti bet kuris Lietuvos gyventojas, nustatyta tvarka pateikęs prašymą per elektroninius valdžios vartus. Tokius leidimus gali gauti bet kuris Lietuvos gyventojas, pavyzdžiui, grybautojas, turistas, žurnalistas, gamtos stebėtojas ir pan.
Pirminiais duomenimis, jūsų minimas asmuo tokio leidimo nėra gavęs. Į bet kurią VSAT užkardą pašaliniai asmenys, net ir Seimo nariai, be išankstinio suderinimo, savaime suprantama, patekti negali. Juo labiau ne darbo metu, kai pagrindinės pajėgos skiriamos sienos apsaugai, o užkardoje būna minimalios pajėgos.
Padvarionių užkardos ruože yra įdiegta sienos stebėjimo sistema, todėl budintys pareigūnai turi operatorių darbo vietose per monitorius ir kitomis priemonėmis kontroliuoti padėtį prie sienos su Baltarusija, o interesantų priėmimas šeštadienio vakarą yra negalimas“, – konstatavo jis.
A.Bilotaitė: „Neteisėtai migracijai Lietuvos siena yra uždaryta“
Į situaciją po kurio laiko sureagavo ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Ministrė patikino, kad apgręžiamiems migrantams suteikiama visokeriopa būtinoji pagalba, „tačiau negalime leisti, jog migrantai būtų naudojami kaip ginklas prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą, kad organizuoti migrantų srautai pažeistų mūsų pačių nacionalinį saugumą“.
„Todėl Lietuva toliau ginsis nuo Baltarusijos režimo organizuotų atakų nelegalios migracijos srautais. Neteisėtai migracijai Lietuvos siena yra uždaryta. Yra teisėti būdai pasiprašyti prieglobsčio Lietuvoje. Neleistinose vietose sieną kertantys migrantai bus apgręžiami, išskyrus Operacijų vadovės sprendime numatytus humanitarinius atvejus“, – nurodė ji.
A.Bilotaitės pateiktais duomenimis, dėl humanitarinių priežasčių per kelis mėnesius į Lietuvą buvo įleisti 156 migrantai.
„Humanitarinių priežasčių gali būti įvairių, tačiau viena svarbiausių – žmogaus sveikatos būklė, reali grėsmė jo sveikatai ir gyvybei. VSAT pareigūnai yra nuolat instruktuojami, kokiais atvejais turėtų būti leidžiama užsieniečiui neteisėtai kirsti valstybės sieną ir pasiprašyti prieglobsčio.
Esant netipinei situacijai, pareigūnai konsultuojasi su vyresniuoju pareigūnu ir specialistais“, – apibendrino ministrė.
migrantai^InstantTomas Tomilinas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.