Sociologas įvertino valdančiųjų nesėkmę reitingų lentelėse: pasitikėjimo neteko dėl trijų priežasčių

2021 m. rugsėjo 5 d. 15:42
Sociologas Vladas Gaidys tikina neatsimenantis, ar yra buvusi tokia situacija, kai 14 šalies ministrų būtų vertinami taip prastai. Jis teigia, kad susiklosčiusi krizė šiuo metu gali būti naudinga kitoms politinėms jėgoms, tačiau ir jų populiarumas amžinai tęstis negalės – teks rinkėjui pasiūlyti ką nors patrauklesnio.
Daugiau nuotraukų (9)
Nepasitikėjimą lėmė trys problemos
Liepos 29 d. – rugpjūčio 5 d. dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad visi premjerės Ingridos Šimonytės Vyriausybės nariai yra vertinami neigiamai. Tai „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ apžvelgė bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys.
„Nepamenu, kad 14 ministrų turėtų neigiamą balansą, taip pat ir premjerė. Šiaip, kad Vyriausybė būtų su neigiamu ženklu, nėra kokia išimtis – Europoje nepasitikima parlamentais ir Vyriausybėmis, tai tam yra savos priežastys, matyt“, – svarstė sociologas.
Pasak jo, šiaurėje esančiose Europos šalyse valdžia ir žiniasklaida pasitikima kur kas labiau, o štai pietų šalyse, tokiose kaip Italija, Graikija ar Ispanija, nepasitikėjimas politikais taip pat didžiulis.
„Yra kultūrinis toks pagrindas, ir tuose parlamentuose užkoduota, kad žmonės nelabai pasitiki“, – aiškino V.Gaidys.
Jo teigimu, dabar valdančiaisiais visuomenė nebepasitiki dėl kelių priežasčių.
„Kai atlikome tyrimą, buvo imigrantų, pabėgėlių krizė. Tiesiog kiekvieną dieną ir naktį ateidavo šimtai žmonių ir tikrai buvo galima stebėti tam tikrą pasimetimą. Šiuo metu, kai atliksime apklausą, spėju, kad to skaudaus faktoriaus nebus.
Taip pat ir skiepai – naujomis formomis vis išlenda tos problemos, o neatmestinas ir trečias momentas – LGBT diskusijos. Pavasarį jos buvo, ir dabar, matyt, užvirs. Tie trys dalykai įtaką tikrai daro“, – aiškino „Vilmorus“ vadovas.
Pasak V.Gaidžio, dar viena problema yra ir ta, kad kai kurie ministrai, pavyzdžiui, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ar užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, yra suvokiami ne kaip ministrai, o kaip partijų vadovai.
„Paprastai užsienio reikalų ministrai būna vertinami gerai, Linas Linkevičius ilgą laiką buvo antras pagal populiarumą. O į G.Landsbergį labiau žiūrima kaip į Tėvynės sąjungos lyderį“, – svarstė sociologas.
V.Gaidžio teigimu, šiuo metu konservatyvūs rinkėjai galbūt ieško naujų variantų, už ką balsuoti.
„Dar metai nepraėjo, valdantieji patys save ėda ir pjauna, nereikia ir kritikuoti, nes jie patys tą daro. Tai nėra patrauklu, tad vyksta paieška, už ką balsuoti – kas gražiau pasireikš, tas ir laimės tas simpatijas“, – aiškino jis.
Paklaustas, kokioms politinėms jėgoms ateityje prognozuotų sėkmę, V.Gaidys teigė, jog iš šios situacijos daugiausiai dabar gali išpešti tie, kurie nesivelia į politines dramas.
„Šiuo metu valdantieji turi unikaliai aštrių problemų – ką bedarysi, vis tiek neišsisuksi. Jie turi problemų, valstiečiai žalieji turi vidinių, fundamentalių, egzistencinių problemų. Įspūdis toks, kad tie, kurie nedalyvauja tuose dalykuose, gal ir pratyli, tai socialdemokratai, šiuo metu tiems beieškantiems gal ir visai neblogai atrodo. Nei jie gero, bet ir nieko blogo nepasako“, – svarstė sociologas.
Kurie pasinaudos situacija?
Jis pridūrė, kad toks populiarumas bus tvirtas ir tvarus tol, kol neatsiras kiti, kurie pasiūlys ką nors patrauklaus ir suprantamo žmonėms.
„Žinoma, nieko nedarant ilgai neišbūsi. <...> Valdantieji pateko į situaciją, kurioje reikia priimti kažką nepopuliaraus, ir sunku sugalvoti, kas yra nepopuliaru. Reitingų mažėjimas ir kritimas tikrai nesusieti su korupciniais skandalais, partijos narių blogais asmeniniais darbais.
Šiuo atveju tai susieta su objektyviai susiklosčiusia situacija, ir matosi, kad TS-LKD yra žmonių, kuriems ta situacija yra gal ir patogi, jie jaučiasi pakankamai aktyviai kovos, o ne taikos sąlygose“, – kalbėjo V.Gaidys.
„Šiuo metu neįsivaizduoju, kaip reikėtų elgtis, kad tavo reitingas kiltų. Tiesiog tai kažkokie likimo paradoksai. <...> Dabar Ingrida Šimonytė pateko į tą situaciją – ji iš prigimties yra populiari politikė, populiari asmenybė, išsilavinusi, gerai kalbanti, bet aplinkybės tokios“, – pridūrė jis.
Jis apžvelgė ir opozicijos lyderio Sauliaus Skvernelio politinės ateities galimybes. Pastaruoju metu netyla kalbos apie jo galimą atsiskyrimą nuo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS).
„Skvernelis nėra liberaliai mąstančių žmonių kumyras, tai labiau nuosaikesnių. Yra didelė dalis Lietuvos, kuriai jis patikdavo, jo reitingas vienu metu buvo aukštesnis nei G.Nausėdos. O jo reitingas ypač pakildavo, kai atsirasdavo kokios ekstremalios situacijos.
Gal ir paradoksai – jo žinyboje kažkas laksto su automatu, atrodo, kad visa sistema turėjo prarasti savo reikšmę, bet ne – jo veikla gaudant, kažkam skambinant, nusodinant labai patiko žmonėms, ir jo reitingas pakilo per tą istoriją. Bet taikos sąlygomis jo reitingas kažkur išnykdavo, iš žiniasklaidos jis prapuldavo. O dabar tų įvykių nors glėbiais nešk kiekvieną dieną, tai čia gali būti jo žirgas“, – svarstė V.Gaidys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.